Jesteś tutajSejm uchwalił "małą nowelę" konstytucji planowania przestrzennego

Sejm uchwalił "małą nowelę" konstytucji planowania przestrzennego

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/urbanistyk/domains/urbanistyk.cal24.pl/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 879.
  • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /home/urbanistyk/domains/urbanistyk.cal24.pl/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of date_api_argument_handler::init() should be compatible with views_handler_argument::init(&$view, &$options) in /home/urbanistyk/domains/urbanistyk.cal24.pl/public_html/sites/all/modules/date/includes/date_api_argument_handler.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/urbanistyk/domains/urbanistyk.cal24.pl/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/urbanistyk/domains/urbanistyk.cal24.pl/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Redakcja Portalu Urbanistyka.info i Sympatycy

Wnikliwi czytelnicy portalu urbanistyka.info wiedzą, iż po uchwaleniu przez Sejm RP 20 maja br. poprawek do m.in. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, postanowiliśmy zainterweniować (więcej w tym miejscu: http://www.urbanistyka.info/content/nasz-g%C5%82os-w-sprawie-zmian-w-ustawie-o-planowaniu-i-zagospodarowaniu-przestrzennym). 1 czerwca br. odbyło się połączone posiedzenie Komisji Senatu RP, na którym zaprezentowaliśmy swoje racje i uwagi do przedłożonego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wspólna "debata", wraz z innymi uczestnikami oraz zainteresowanymi stronami, pozwoliła uwzględnić chociaż kilka racjonalizujących zmian, które zostały zwrócone posłom po rozpatrzeniu ich w Senacie RP. W ostatecznej wersji "małej nowelizacji planistycznej" uchwalonej przez Sejm RP 25 czerwca br. znalazło się zastrzeżenie 30 dni co do braku opinii i/lub uzgodnień (co jest zgodne z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227, z późn. zm.o  ), kwestia podniesienia rangi uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy z właściwym Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w zakresie terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi (tzw. poprawka antypowodziowa ;)) czy także konieczność uzgodnienia a nie opiniowania - jak przewidywano pierwotnie - projektu planu miejscowego z właściwym terytorialnie konserwatorem zabytków.
Niestety  postulatu
urbanistyki.info o jednoznacznym związaniu merytorycznych ustaleń decyzji administracyjnej z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie udało się osiągnąć. Cieszymy się jednak, że udało się wypracować kilka mniejszych, ale równie istotnych zmian. Tym bardziej należy oczekiwać - przy wszystkich ułomnościach - ostatecznej wersji rządowego projektu tejże ustawy, która de facto zmienia obecny system planowania przestrzennego w Polsce. W tym miejscu aż prosi się, by napomknąć o konieczności całościowego ujęcia zagadnień urbanistycznych w kontekście wprowadzenia stosownych przepisów prawa dotyczących rewitalizacji czy też polityki miejskiej (metropolizacja przestrzeni).
Przyrzekamy, że czujnie będziemy - również w przyszłości - przyglądać się kolejnym zmianom w "konstytucji planowania przestrzennego" w Polsce.

Your rating: None Average: 3.8 (6 votes)

Polecamy

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Nawigacja

Aktywni użytkownicy

Aktualnie jest 0 użytkowników i 0 gości online